Yeni Bir Faxı Nasıl Gönderebilirim ?

Faks sunucusu ile e-postanız aracılığıyla dışarıya faks gönderebilmek için Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından Fakültelere, Yüksekokullara ve Birimlere bir mail adresi verilmiştir.

Dışarıya faks göndermek için faks işlemleri için açılmış olan mail hesabına Webmail'den veya Outlook'dan giriş yaptıktan sonra yeni bir e-posta oluşturulur. "Kime" kısmına belgenin gideceği faks numarası ve sistemde faks için özel olarak ayrılmış faks ağı ismi (fax.mu.edu.tr) yazılması yeterli olacaktır. Örnek olarak; 0(212) 123 4567 numarasına faks gönderebilmek için adres kısmına,

yazılması yeterlidir. "Kime" kısmını tamamladıktan sonra göndermek istediğiniz mesajı yada faksın kimin dikkatine olduğu gibi bilgileri e-postanızın mesaj kısmına yazıp, göndermek istediğiniz asıl faks belgesini ekler kısmına ekleyerek, e-posta şeklinde faksınızı gönderebilirsiniz.

Şimdi ayrıntılı olarak nasıl faks gönderildiğini inceleyelim;

1-Üniversitemizin ana sayfasından webmail adresini (webmail.mu.edu.tr) açarak size faks işlemleri için bildirilen hesap adı ve şifreyi yazarak giriş yapın.


2-Gelen Kutusu'ndan "Yeni" butonuna basın.


3- Yeni iletinizi gönderime hazırlayın.

Yukarıdaki şekillerde görüldüğü gibi webmail'de "Yeni"ye tıkladıktan sonra açılan yeni ileti penceresinde Kime kısmına faksı göndereceğiniz numarayı (02121234567) ve faks ağını (@fax.mu.edu.tr) yazarak faksın gideceği numarayı belirtin, aynı şekilde bu işlem normal bir e-posta haberleşmesi şeklinde olacağı için noktalı virgülle beraber bu postayı göndermek istediğiniz kişilerin maillerini de ekleyebilirsiniz.

Konu kısmına faksınızın konusunu kısaca yazınız. Konu bilgisi karşı tarafa gönderilmeyecektir.

Ekler kısmına ise göndermek istediğiniz dokümanı, Word, Excel vb. MS Office Yazılımları ile hazırlanmış ve PDF uzantılı dosyalar olacak şekilde ekleyiniz.

Faks Sisteminin Türkçe desteği olmadığı için eklediğiniz dökümanın isminde ve konu kısmında Türkçe karakterlerin ( ı, İ, ğ, Ğ, ü, Ü, ş, Ş, ö, Ö, ç ,Ç ) olmaması gerekmektedir.

E-postanızın mesaj kısmına yazdığınız bütün bilgiler 1. sayfa olarak karşı tarafa gönderilecektir. Bu mesaj kısmının doldurulma zorunluluğu yoktur. Eklediğiniz doküman ise 2. sayfada görüntülenecektir.

İşleminiz bittikten sonra "Gönder" butonuna basarak faks'ınız göndermiş olacaksınız.

Gönderme işleminiz, E-postanızı gönderdikten sonra Faks sunucusu, postanızı faks formatına çevirerek karşı tarafa gönderecektir.

Bağlantılar
İletişim
Tel: 0 252 211 1226
Faks: 0 252 211 1263
EPosta: bim@mu.edu.tr
Adres: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı
48000 Kötekli/MUĞLA

 

Yukarı Çık